מאמרים

אנשים בגיל מתקדם לרוב סובלים ממחלות כרוניות, אשר מפחיתות את תוחלת חייהם באופן משמעותי ומשפיעות על איכות החיים. מספר המחלות נע בין 5 ל-15.

בדרך כלל האדם נשלח לרופא המשפחה וכל עוד יש כוח, מבקר כל מני רופאים מומחים שנותנים לו את הטיפול שלדעתם הכי מתאים. נטילת תרופות רבות מובילה להופעה של תופעות לוואי והטיפול מרגיש כמבוי סתום.

במקרים חמורים, רופא המשפחה לפעמים נאלץ לשלוח את המטופל לקבלת ייעוץ מרופא מומחה בתחום הגריאטריה. ישנם גם מקרים כשהמטופל פונה לרופא גריאטרי מיוזמתו.

 

העובדה היא שהגיל עושה את שלו בכך שעם הזמן כל מחלה מתחילה להראות את סימניה. זה נכון הן לגבי ילדים והן לגבי קשישים. רוב התרופות שלוקחים מטופלים לרוב יעילים בגיל צעיר ובגיל מבוגר, אך משפיעות בצורה לא נכונה כשמדובר בטיפול המיועד לילד או לאדם קשיש.

גריאטריה היא תחום בגרונטולוגיה אשר עוסק בפן הרפואי של הזדקנות. גריאטריה כוללת, בין היתר, אבחון מחלות, טיפול בהן ומניעתן. מטפולים של רופא גריאטרי הינם בני 65 ומעלה. רופא גריאטרי אחראי על פיתוח תוכנית האבחון ואת הטיפול עצמו. רופא בתחום זה עוד בשיתוף פעולה עם קרדיולוגים, גסטרואנטרולוגים, ראומטולוגים, נוירולוגים ומומחים אחרים. הידע של מומחה לגריאטריה מאפשר לו לתאם את הטיפול בצורה אופטימאלית.

מטרתו העיקרית של רופא גריאטרי היא לעזור לאדם מזדקן לשמור על אורח חיים עצמאי ככל האפשר.

אצל רוב המטופלים הקשישים, רופאים גריאטריים מבחינים שילוב בין מחלות לב וכלי דם ובעיות במערכת האנדוקרינית וכן מחלות של איברים האחראים על תנועה. הפרעות מסוג זה לעתים גם גורמים לבעיות פסיכולוגיות, כגון תחושת בדידות, דיכאון וחרדה.

הייעוץ מתחיל מכך שהרופא לומד את ההיסטוריה הרפואית של המטופל (כולל בדיקות קודמות ותוצאותיהן, כי זה מאפשר לבנות תוכנית טיפולית אישית ויעילה). לאחר מכן חשוב לערוך שיחה לא רק עם המטופל, אלא גם עם קרובי המשפחה שלו.

מחלות כרוניות ניתנות לפיקוח, אך לשם כך יש צורך לבקר את הרופא המטפל באופן סדיר ולמלא את דרישותיו של הרופא הגריאטרי. כמו כן יש לזכור שהצלחת הטיפול ניתן להבטיח רק בתנאי שכל בני המשפחה תומכים במטופל מבחינה פסיכולוגית. ללא תשומת ליבם של הקרובים, אפילו השיטות הכי יעילות ומתקדמות בתחום הגריאטריה לא יעזרו וכל רופא יביע את הסכמתו בעניין זה.

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support